GMINY:


Dębowa Łąka
Książki
Wąbrzeźno
Miasto Wąbrzeźno


Plan Włączenia Społeczności:


PARTNERZY:


Unia Europejska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Województwo Kujawsko-Pomorskie
Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA
Mechanizm Finansowy EOG
Norweski Mechanizm Finansowy
Europejski Fundusz Społeczny
Program Operacyjny Kapitał Ludzki


Menu główne

Start
Mapa serwisu

Sieć współpracy

Sieć LGD

Szlakiem dobrych praktyk u naszych sąsiadów PDF Drukuj
28.06.2010.

W dniach 14-16 czerwca br. zarząd Lokalnej Grupy Działania WIECZNO wziął udział w wizycie studyjnej do Czech. Wyjazd przedstawicieli lokalnych grup działania z województwa kujawsko-pomorskiego ,,szlakiem dobrych praktych u naszych sąsiadów“ został zorganizowany przez sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich przy Urzędzie Marszałowskim w Toruniu. 50-osobowa delegacja LGD z województwa kujawsko-pomorskeigo miała możliwość zapoznania się z różnymi działaniami i inicjatywami podejmowanymi przez Czechów.

Przyjazd delegacji do miejscowości Konstatinovych Lázně nastąpił w dniu 14 czerwca o godzinie 21.00. Zostaliśmy przywitani przez przedstawicieli Lokalnej Grupy Działania Český Západ, która była organizatorem wizyty po stronie czeskiej.

Wizyta studyjna rozpoczęła się w Konstatinovych Lázně urokliwej, uzdrowiskowej miejscowości. Konstatinovych Lázně to gmina licząca niewiele ponad 900 mieszkańców. Położona jest w Powiecie Tachov, w kraju pilzneńskim. Tutaj drugiego dnia wzięliśmy udział w seminarium pt. ,,Leader metodą rozwoju obszarów wiejskich w Czechach“. Przedstawiciele temtejszych lokalnych grup przedstawili historię i strategię działania lokalnych grup z regionu. Wiele pytań ze strony polskiej delegacji dotyczyło bieżącej działalności LGD i realizacji streregii. Jak się okazuje problemy naszych sąsiadów pracujących w LGD są podobne, a dotyczą realizacji bieżących działań i spraw finansowych. Opóźnienia w płatność to chyba europejski standard – dyskutiowali uczestnicy. W Konstatinovych Lázně, pokazano nam też ciekawe przykłady rewitalizacji miejscowości, w której za pieniądze unijne urządzono park rozrywki w centrum miasta oraz ścieżki rowerowe. Interesującym przykładem rozwoju społeczeństwa informacyjnego była eko sala z nowoczesnymi tablicami interaktywnymi.

Na malowniczej trasie czeskich bezdroży, kolejnym miejscem, w którym się zatrzymaliśmy były Bezdružice. Jest to miasto w Czechach, które liczy niespełna 980 mieszkańców. W tym niewielkim miasteczku, jego mieszkańcy postawili na rewitalizacji zabytków przemysłowych. Znajdowało się tu muzeum kolejowe, w którym był realizowany projekt „Przyjazne stacje“. To miejsce tym bardziej wzbudzało zainteresowanie, bo w Czechach inaczej jak w Polsce odważono się zainwestować w kolej, która na piwerwszy rzut oka wydaje się być nierentowana. W Polsce zaś, likwidacji ulegają co rusz to kolejne odcinki tras kolejowych, często atrakcyjnych turystycznie.

Po drodze odwiedziliśmy miejscowość Dolní Polžice, gdzie w zamku urządzono muzeum nowoczesnego szkła oraz wieś Pytlov. W tej ostatniej zobaczyliśmy przykład realizacji małych projektów. Mieszkańcy urządzili sobie wiejskie centrum spotkań z placem zabaw i miejscem do wypoczynku.

Dalej szlakiem dobrych praktyk dotarliśmy do miejsowości Lažany. Tutaj znajduje się Centrum recyklingu odpadów Ekodepon. Nowoczesna przetwórnia odpadów zdobiła niemałe wrażenia na uczestnikach wizyty. Dyrektor centrum opowiedział o funkcjonowaniu zakładu i o współpracy jaką prowdzą z okolicznymi szkołami. Po krótkiej prezentacij i poczęstunku udaliśmy się do miejscowości Svojšín, w której ze środków unijnych przeprowadzono renowację kościoła oraz utworzono szlak natury – eko ścieżka.

W godzinach popołudniowych złożyliśmy wizytę w miejscowość Vysoké Sedlištěm. Mieszkańcy tej wsi korzystając z unijnego wsparcia prowadzą kompletną renowację kościoła. Obiekt  położony jest na wzgórzu i świetnie wpisuje się w tamtejszy krajobraz. Po remoncie będzie stanowił nie lada atrakcję dla odwiedzajacych okolicę turystów. Dalej, w nieopodal położonej Planie zobaczyliśmy przykład rewitalizacji miejscowości. Wieś równie malownicza z wieżą widokową, której renowacja też została sfinansowana ze środków unijnych.  Kilkudzisięciometrowa wieża pozwolila uczestnikom oglądać panoramę tej piękjnej okolicy.

Wśród wielu atrakcji i ciekawych miejsc, których nie sposób zliczyć warto wspomnieć chociażby rekonstrukcję remizy na potrzeby prezentacji rękodzielnictwa oraz kino na kołach jako modelowy przykład projektu Leader. W miejscowości Krasíkov, odwiedziliśmy dobrze prosperujące gospodarstwo rolne, w którym urządzono szkółkę jeździecką i obóz treningowy, a także małą wytwórnię mydła.

Na szlaku podróży znalazły się także miejscowości Stříbro, Kladruby, Ostrov, Zhoř. W każdej z nich prezentowano nam przykłady ciekawych pomysłów i często nowatorskich rozwiązań. Dokonane w trakcie zwiedzania obserwcaje, utwierdziły uczestników w przekonaniu, jak wiele ciekawych projektów można zrealizować dzięki funduszom z programu Leader. Warto zaznaczyć, iż nasi czescy sąsiedzi mają częstokroć odmienne, ale sprawdzone podejście do wielu spraw społecznych i gospodarczych.
Czescy organizatorzy postarali się by każdy dzień był interesujący i by nasza delegacja jak najwięcej skorzystała z pobytu w ich kraju.

 

14-18.06.2010 - wizyta studyjna w Czechach

 

Mariusz Bartosik
Wiceprezes LGD Wieczno

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

  

Portal funkcjonuje w ramach poddziałania “Wsparcie przygotowawcze” w ramach działania “Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020